Výchovné a vzdělávací cíle

Když se ptám lidí ve svém okolí, proč mají děti chodit do školy a co se tam mají naučit, nejčastější odpovědí bývá - číst, psát a počítat. Vycházíme-li z vlastní zkušenosti toho, čím jsme sami jako děti prošli, zdá se, že opravdu primární škola nemá mnoho jiných cílů. Někteří rodiče k tomu přidají ještě výchovný aspekt školy a utrousí před dítětem poznámku: "Jen počkej, oni tě ve škole srovnají!" Já si ale myslím, že to nejsou jediné cíle a dokonce ani ty nejdůležitější.

Při hledání odpovědi na výše zmíněnou otázku je nutné zamyslet se nad tím, co tyto děti budou jednou potřebovat. V profesním i soukromém životě. Popravdě, nevím to. Doba se zrychluje, zdokonalují se technologie. Mnoho profesí, které byly dříve běžné, zanikly. Spousta dalších naopak vzniká. Jediné, co můžeme s jistotou říct, je, že až budou naše děti dospělé, bude svět jiný než teď.

To, co můžeme pro děti udělat - jako jejich rodiče a učitelé- je připravit je na tu změnu jako na nedílnou součást života. Vybavit je dovednostmi, díky nimž se dokáží zorientovat a reagovat na nové situace. A asi nejdůležitějším a možná také nejnáročnějším naším úkolem je pomoci jim vybudovat morální hodnoty a postoje, aby si v těch situacích dokázali poradit čestně To je jediná cesta, jak být v životě opravdu šťastný a dlouhodobě úspěšný